ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin

Akademia Kozłowiecka 2019: relacja z 16 marca

W piękną, choć chłodną sobotę marcową rozpoczęliśmy kolejną edycję Akademii Kozłowieckiej. Ani pogoda, ani wcześniejsza w porównaniu do poprzedniego roku godzina nie przeszkodziły licznym „studentom” w dotarciu na Mszę św. Jak zawsze, modliliśmy się w intencji rychłej beatyfikacji Sł. B. Stefana kard. Wyszyńskiego, wyrażając jednocześnie nadzieję, że za niedługo będziemy dziękować za wysłuchanie naszej prośby. Przewodniczył celebracji i wygłosił homilię ks. Krzysztof Stola, asystent naszego Oddziału, a koncelebransem był ks. Maciej Hułas, który reprezentował Rektora KUL.

W swojej homilii ks. Krzysztof nawiązywał do 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, kiedy to odbyło się swoiste „bierzmowanie narodu”. Wskazywał na szczególną relację, która łączyła Prymasa i Papieża, oraz ich wspólną troskę o kraj i rodaków. Ksiądz Asystent wspomniał też niedawno zmarłego Romana Kołakowskiego, kompozytora, reżysera teatralnego, autora hymnu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i koncertu „Civis Christi” poświęconego Prymasowi Tysiąclecia.

Na rozpoczęcie „roku akademickiego” uczestników powitali przedstawiciele organizatorów Akademii: p. Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, oraz p. Marcin Sułek, dyrektor lubelskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Pierwszą prelegentką była s. Faustyna Szulc ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża z Lasek, która opowiadała o synowskiej więzi ks. Wyszyńskiego z Matką Elżbietą Czacką oraz ks. Władysławem Korniłłowiczem, twórcami Dzieła Lasek. Opowieści towarzyszył pokaz zdjęć z archiwum Sióstr.


Następnie temat Prymasa Tysiąclecia podjęła p. Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, przedstawiając świeżą publikację „Z głębi duszy” – duchowe notatki Założyciela. Zaprezentowała też niedawno wydaną grę planszową „ABC miłości” zapoznającą z programem ABC Społecznej Krucjaty Miłości Prymasa. Kard. Wyszyński był bowiem wielkim i oddanym propagatorem katolickiej nauki społecznej, o czym w swojej prelekcji skutecznie przekonywał prof. Karol Klauza z KUL.

Po miłych pogawędkach przy kawie uczestnicy Akademii wyruszyli na szlak śladami Prymasa po ziemi Skierbieszowskiej – na razie wirtualnie. Dzięki profesjonalnemu przewodnictwu i prezentacji zrobionej przez Krzysztofa Wojciechowskiego z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych można było jednak poczuć nieco atmosferę tych miejsc i tym bardziej zapragnąć, by zobaczyć je na żywo.

Po wykładach tradycyjnie odbyła się wycieczka po pałacu Zamoyskich, którą poprowadziła Pani Dyrektor. Rozbudzony zaś przez całodzienny wysiłek intelektualny apetyt zaspokoił obiad dostarczony przez HR Mieczysławka. Przy dobrym jedzeniu i w miłym towarzystwie czas leci szybko. Słońce więc już zachodziło, gdy pokrzepieni na ciele i duchu „studenci” wracali do swoich domów…

Jako pamiątka i relacja z tego spotkania powstał filmik, do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy. Zachęcamy też do udostępniania wideo na Facebooku.

Copyright 2022 Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie