ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin

Akademia Kozłowiecka VI – sprawozdanie

Dobre tradycje warte są kontynuacji, więc w połowie czerwca spotkaliśmy się na kolejnej Akademii Kozłowieckiej. Jak zwykle, zaczęliśmy Mszą św. w intencji beatyfikacji Sł. B. Stefana kard. Wyszyńskiego, z narastającą wciąż nadzieją, iż wkrótce już będziemy się modlić przez jego wstawiennictwo. W homilii ks. Krzysztof Stola, nawiązując do wspomnienia św. Jolanty, podkreślił ważność wychowania w rodzinie katolickiej.

Temat ten był jak najbardziej aktualny m.in. ze względu na odbywający się w tym czasie w Lubartowie Zjazd Dużych Rodzin, część uczestników którego nawiedziła także Muzeum Zamoyskich. Dla nich – jak i dla innych rodzin przybywających do Kozłówki – przygotowaliśmy różne atrakcje. Miała miejsce wystawa prac artystycznych laureatów XIX edycji konkursu „Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia naszym Patronem”, były kolorowanki i gry planszowe. Hitem była wydana przez Fundację „Dziedzictwo Stefana Kardynała Wyszyńskiego” gra ABC Miłości, której wszystkie egzemplarze rozeszły się jako nagrody w wygranej rozgrywce. Goście chętnie też spędzali czas przy grach autorstwa Katarzyny Giszki, która osobiście animowała działania w naszym „dziecięcym” namiocie.

Tymczasem „studenci” Akademii zasłuchani byli w wykładach ks. Piotra Świerczka i dr hab. Małgorzaty Gruchoły, którzy w interesujący sposób wskazywali bolączki obecnych czasów, ich źródła w historii i ideologiach, wynikające z nich zagrożenia, jak też sposoby dobrych rozwiązań problemów współczesności. Zachwycająca była trafność spostrzeżeń poczynionych przez prelegentów, którzy wskazywali na nieoczywiste dla nieuzbrojonego umysłu konsekwencje „rozwoju” społecznego i technicznego zagrażającego prawdziwej wolności człowieka.

W przerwie pomiędzy wykładami Dyrektor naszego Oddziału, p. Marcin Sułek, zaprezentował dopiero co oddaną do dystrybucji przez Instytut Wydawniczy PAX płytę „Civis Christi” – muzyczną opowieść o życiu i kapłańskiej posłudze ks. Stefana Wyszyńskiego autorstwa śp. Romana Kołakowskiego. Uczestnicy Akademii wspólnie odśpiewali jedną z pieśni umieszczonych na płycie, która została przyjęta przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jako oficjalny hymn.

Nieodłącznym elementem Akademii jest także korzystanie z okazji i zwiedzanie Muzeum. Tym razem p. Anna Fic-Lazor, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłowce, zaprosiła gości do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Róża do wszystkich rzeczy…”. Ekspozycja ta przedstawia użycie motywów królowej kwiatów w sztuce, na meblach, porcelanie i tkaninach.

Zwieńczenie czerwcowej Akademii stanowił wspólny grill na terenach ogrodów pałacowych, podczas którego „studenci”, wykładowcy i organizatorzy mieli okazję do luźnej rozmowy przy wspólnym stole. Doborowe towarzystwo i piękna pogoda sprawiły, że pomimo ataku komarów uczestnicy Akademii niechętnie się rozjeżdżali do domów i już z niecierpliwością czekają na wrześniowe wykłady.

Zmień rozmiar fontu
Kontrast

Copyright 2020 Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie