ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin

Dni Skupienia Oddziału Okręgowego

W dniach 27-29 września członkowie Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie przeżywali Dni Skupienia w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Rekolekcje prowadzone przez asystenta kościelnego ks. dr. Krzysztofa Stolę odbywały się pod hasłem „W mocy Ducha ku Eucharystii” .

Rekolekcje rozpoczęliśmy od wspólnej Mszy św. celebrowanej w kaplicy nad bramą. Kolejne punkty programu skupiały się wokół cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Ksiądz dziekan Andrzej Sternik, kustosz Sanktuarium, powitał nas w sercu Chełma, jakim jest „Górka” wraz z bazyliką. Pan Paweł Skrok na co dzień pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej przedstawił obszerną historię cudownego obrazu MB Chełmskiej. Prelekcja nie była jedynie wykładem historycznym, ale również osobistym świadectwem pana Pawła, który wychował się u boku Chełmskiej Madonny, a wiele ze wspominanych w materiałach wydarzeń pamiętał z własnego doświadczenia. Poznaliśmy trudną historię obrazu, pełną przemieszczeń ikony i wielu niewiadomych z tym związanych.

Obraz MB Chełmskiej już na pierwszy rzut oka różni się od innych wizerunków Bogarodzicy umiejscowieniem Dzieciątka Jezus na prawym ramieniu Matki. Chełmska Pani jest ikoną wojenną i miedzy innymi dlatego była przenoszona w różne miejsca. Wizerunek był obecny podczas bitew, wypraszano u Niej zwycięstwa na froncie.

Podczas drugiego dnia rekolekcji ks. Krzysztof Stola nauczał o roli Ducha Świętego w Eucharystii oraz o świadomym w niej uczestnictwie. Aby w pełni korzystać z darów Bożej łaski, potrzebny jest nasz wysiłek, chęć zbliżenia się do Boga i przyjęcia Jego samego. Komunia oznacza wzajemne obdarowywanie, a nie jedynie przyjmowanie. Zwracając uwagę na znaczenie Kościoła w misji Jezusa, zaznaczył, że Kościół nie jest dodatkiem do Jezusa i Ewangelii, ale był celem Chrystusa.

W sobotę 28 września wzięliśmy udział we współorganizowanej przez członków Stowarzyszenia ulicznej Koronce do Miłosierdzia Bożego na placu pod kościołem pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie. Tego dnia tradycyjnie też modliliśmy się w intencji rychłej beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego. Msza św. celebrowana była w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Wielu mieszkańców Chełma tego dnia brało udział w Eucharystii i modlitwie o beatyfikację Prymasa. Po Mszy św. razem z harcerzami ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kardynała Wyszyńskiego złożyliśmy kwiaty i znicze pod pomnikiem Prymasa. Następnie została otwarta wystawa „Droga życia Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, a słowo wstępne wygłosił ks. Krzysztof Stola.

Na koniec najbardziej intensywnego dnia rekolekcji uczestnicy obejrzeli film Agnieszki Porzezińskiej i Pawła Sobczyka „Tajemnica Tajemnic – prawdziwa historia ocalenia Polski i świata”. Jest to historia Kościoła i Polski sprzed końca XX wieku opisana z perspektywy działań Prymasa Tysiąclecia i papieża Jana Pawła II.

W dniu zakończenia rekolekcji ks. Krzysztof Stola prowadził rozważania na temat właściwego uczestnictwa we Mszy św., podkreślając konieczność zgodności znaków w liturgii. Msza św. w kaplicy nad bramą gromadząca wszystkich uczestników Dni Skupienia zakończyła wspólne medytacje nad ikoną Matki Bożej Chełmskiej oraz nad Duchem Świętym w Eucharystii. Przedstawiciele oddziałów terenowych otrzymali ikony Królowej Chełmskiej do siedzib Stowarzyszenia, a każdy z uczestników zawiózł do domu pamiątkę z Dni Skupienia z takim samym wizerunkiem.


Autorka tekstu: Urszula Tomasiak.
Obraz MB Chełmskiej:
strona Sanktuarium w Chełmie.

Copyright 2023 Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie