ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin

Ostrówki 2019 – Pielgrzymka na Wołyń

W ostatnią niedzielę sierpnia wraz z Towarzystwem Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej wyruszyliśmy w autokarową pielgrzymkę do Ostrówek na Wołyniu, by upamiętnić ofiary okrutnych działań OUN-UPA. Była to już 30. pielgrzymka zorganizowana przez dr. Leona Popka, Naczelnika Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i prezesa Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.

Wyjeżdżaliśmy z Lublina w mgle poranka mieniącej się kolorami pod promieniami wschodzącego słońca. Gdy dotarliśmy do celu pielgrzymki, ono już dość mocno przygrzewało. Nie przeszkodziło to bynajmniej w licznym czynnym i uważnym uczestnictwie we Mszy św. w intencji 1050 mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej okrutnie zamordowanych przez UPA 30 sierpnia 1943 r. Celebracji przewodniczył ordynariusz łucki bp Witalij Skomarowski, a słowo do wiernych skierował ks. Marcin Jankiewicz – bliski przyjaciel naszego Stowarzyszenia (w przeszłości asystent kościelny Oddziału w Lublinie), który przez wiele lat poprzez swoją posługę jest powiązany z ziemią ukraińską.

Po Mszy św. przemówienia do uczestników skierowali m.in. przedstawiciele władz Ukrainy i Polski, p. Marcin Krzysztofik – Dyrektor lubelskiego oddziału IPN – oraz główny organizator pielgrzymki dr Leon Popek.

Następnie kilka grup przybyłych gości złożyło wieńce i zapaliło znicze przed pomnikiem osób zamordowanych w 1943 r. znajdującym się na cmentarzu w Ostrówkach. Chętni przeszli także do kilku miejsc pochowków w niedaleko leżącej Woli Ostrowieckiej. Na koniec odwiedziliśmy cmentarz w Rymaczach, gdzie wśród dawnych mogił stoi też kilkadziesiąt symbolicznych białych krzyży – w pamięć o żołnierzach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK poległych w 1944 r. w walkach z Niemcami.

Wróciliśmy do Lublina, gdy na zewnątrz było już ciemno. Jasność jednak napełniała nas na wspomnienie przeżyć tego dnia, kiedy mogliśmy się wspólnie modlić i wypraszać miłosierdzia dla wszystkich, którzy ucierpieli na Wołyniu.

Copyright 2022 Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie