ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin

KONCERT CIVIS CHRISTI W PARAFII PW. ŚWIĘTEJ RODZINY W LUBLINIE

 Civis Christi to historyczno- multimedialne widowisko z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego opowiadająca w formie czternastu pieśni niezwykłą drogę kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracę dla dobra Kościoła i Polski ze Świętym Janem Pawłem II. Chronologiczny układ kantaty pozwala widzowi poznać fascynujące losy Prymasa Tysiąclecia od dzieciństwa, poprzez lata szkolne i seminaryjne, służbę kapłańską w latach międzywojennych, dramat wojny i okupacji, aż po sakrę biskupią i godność kardynała, uwięzienie przez służby komunistyczne, Śluby Jasnogórskie, Sobór Watykański II i legendarne „polskie konklawe” aż do beatyfikacji… Pomiędzy pieśniami aktorzy prowadzili narrację opartą o listy i encykliki Prymasa, która porządkuje akcję i pozwoli jeszcze lepiej poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego.

Wielką metaforą Historii Polski, ważną także w kontekście Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej, jest ostatnia rozmowa telefoniczna umierającego Stefana Wyszyńskiego z ciężko rannym w zamachu Janem Pawłem  II.

Spektakl wzbudził zainteresowanie publiczności. Niezwykle emocjonalne występy wokalne połączone z wprowadzeniem Leszka Zdunia dawały możliwość przeżywania każdej chwili z życia Prymasa.

Copyright 2023 Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie