ul. Józefa Bema 1/5, 20-045 Lublin

Lublin: Lubelski Popiełuszko czasów bierutowskich

Historia bł. ks. Jerzego Popiełuszki znana jest wielu. Nie był on jednak jedynym kapłanem prześladowanym z powodu swojego odważnego patriotyzmu. Przeszło 30 lat przed nim za otwartą krytykę władz komunistycznych i głoszenie kazań patriotycznych został porwany i okrutnie zamordowany ks. Jan Szczepański, proboszcz w Brzeźnicy Bychawskiej. 19 lutego 2019 r. został on pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Sprawców zbrodni przez długi czas nie udawało się określić. Dopiero od niedawna dzięki staraniom IPN pojawiły się przypuszczenia co do zabójców. Wielką pomocą w dochodzeniu była publikacja dr Zenobii Kitówny „Poprzedził Popiełuszkę. Ksiądz Jan Szczepański (1890-1948)”.

Zaprosiliśmy Panią Zenobię do Biblioteki i Czytelni „Civitas Christiana” z prezentacją książki i opowieścią, skąd zainteresowanie osobą ks. Szczepańskiego. Spotkanie odbyło się 4 marca w bardzo miłej atmosferze. Pani Zenobia jest osobą o wspaniałym poczuciu humoru i dystansie do siebie, bardzo szczera, inteligentna i opowiadająca wciągające historie. Nie dziwi więc, że wśród uczestników promocji oprócz członków naszego Stowarzyszenia znaleźli się też uczniowie Pani Zenobii. Byli obecni także przedstawiciele mediów lubelskich: „Niedzieli”, „Kuriera Lubelskiego” oraz TVP3.

Sposób opowiadania Pani Zenobii tak rozbudził ciekawość i chęć dowiedzenia się szczegółów, że podpisywanie przez Autorkę książek po spotkaniu trwało i trwało. Zresztą, nie było to tylko machnięcie długopisem: Pani Zenobia każdemu poświęcała dłuższą chwilę, interesowała się osobą, a potem wpisywała osobistą dedykację.

Wypada podkreślić, że książka „Poprzedził Popiełuszkę. Ksiądz Jan Szczepański (1890-1948)” stanowi w zasadzie faktografię: są w niej fragmenty dokumentów z procesów, wypowiedzi świadków, zdjęcia, wyimki z artykułów. Ułożone są jednak w zgrabną opowieść o życiu, męczeńskiej śmierci i ciągłym trwaniu w ludzkiej pamięci ks. Jana Szczepańskiego, który swoją krwią skropił Ziemię Lubelską.

Relacja z TVP3


Copyright 2023 Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie